shbke-zakhiresazi

شبکه‌ی ذخیره سازی

Storage Area Network یا (SAN) یک شبکه با سرعت بالا می‌باشد که از تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات که آن‌ها نیز به نوبه خود به سرورهای سخت افزاری یا مجازی متصل شده‌اند تشکیل شده است. این امر می‌تواند در کاهش فضای مصرفی در اتاق سرور یا (DataCenter) کاربردی باشد. در کنار آن هزینه‌های یک سازمان نیز کاهش پیدا می‌کند زیرا برای اضافه کردن هارد دیسک‌های بیشتر دیگر نیازی به اضافه کردن سرور جدید در شبکه نیست.
خدمات شرکت اینوتک در حوزه ذخیره سازی به شرح زیر است:
ارائه مشاوره به سازمان‌ها برای میزان ذخیره سازی
تامین تجهیزات شبکه ذخیره سازی برای سازمان‌ها
پشتیبانی و مدیریت شبکه ذخیره سازی سازمان‌ها
گرفتن نسخه پشتیبان از شبکه‌های ذخیره سازی سازمان

zakhire-momrkez

ذخیره سازی متمرکز

ذخیره سازی متمرکز به دو مدل ذخیره سازی (NAS) و (DAS) گفته می‌شود از ویژگی‌های ذخیره سازی اطلاعات به صورت متمرکز، امنیت بالاتر و ارائه قابلیت دانلود فایل‌های موجود در شبکه به کاربران است. روش ذخیره سازی (DAS) مخفف (Direct Attached Storage)، یک استوریج دیجیتالی است که مستقیم به (Storage Controller) کامپیوتر یا سرور متصل می‌شود یعنی کنترل سخت‌افزاری آن استوریج با سرور است و بخشی از شبکه ذخیره سازی نیست.
در روش ذخیره سازی (NAS) یا (Network Attached Storage) هارددیسک‌ها بر روی یک سرور قرار دارد که به آن (NAS Storage) گفته می‌شود و سپس این هاردها را در شبکه برای دستگاه‌های دیگر به اشتراک می‌گذاریم. در واقع از طریق پروتکل (TCP/IP) به استوریج متصل می‌شویم و از آن سرویس می‌گیریم.
تیم متخصصان اینوتک در زمینه ذخیره سازی خدمات متنوعی به سازمان‌ها ارائه می‌کند از قبیل:
پیکربندی مدل ذخیره سازی NAS
پیکربندی مدل ذخیره سازی DAS
پشتیبانی و مدیریت از مدل‌های ذخیره سازی NAS و DAS